Narodowe Czytanie

Narodowe CzytanieGminna Biblioteka Publiczna w Malechowie po raz kolejny włączyła się w obchody akcji Narodowego Czytania– akcji inicjowanej przez Prezydenta RP. Lekturą jubileuszowej dziesiątej odsłony jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Jak co roku Prezydent RP skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji: – Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent Andrzej Duda.

Gminna Biblioteka Publiczna w Malechowie przygotowała dla Państwa krótki film z fragmentami tegorocznej lektury. Serdecznie dziękujemy Pani Karolinie Chruszcz – Pietraszewskiej Kierownik Referatu Oświaty i Sportu za przyjęcie naszego zaproszenia do wspólnego czytania.

Link do filmiku z czytania https://www.facebook.com/100052044751368/videos/345495757322084/