Warsztaty literackie z pisania HAIKU

warsztaty z haiku8 czerwca w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Lejkowie i w Szkole Podstawowej w im. mjr. Ryszarda Markiewicza ps. „Mohort” w Malechowie odbyły się warsztaty z pisania Haiku, organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie. Zajęcia prowadził, znany słupski pisarz – Daniel Odija.

Na początku spotkania, uczniowie zapoznali się z sylwetką pisarza, jego twórczością i procesem powstawania książki. Następnie pisarz opowiedział o sposobie tworzenia Haiku, dzieci miały stworzyć własne wiersze z wylosowanych słów. Powstały zabawne połączenia opisujące piękno przyrody. W drugiej części spotkania uczniowie musieli zaprezentować własne Haiku.

Czym jest Haiku?

Haiku to bardzo krótkie wierszyki, które są również bardzo łatwe do napisania. Tworzy się je, myśląc o jednej chwili, nie zawierają one historii. Haiku nazywane jest poezją samotnych spacerów, ponieważ często na takich wyprawach jest ono tworzone. W dużej mierze haiku opowiada o pięknie natury.

Haiku powinno składać się z 3 wersów i 17 sylab, w pierwszej linijce 5, w drugiej 7, a w trzeciej znów 5. Jednakże najważniejszą zasadą pisania haiku jest to, aby tworzyć intuicyjnie. Nie opierać się twardo na zasadach, lecz pisać to, co się czuje. W haiku ważną rolę odgrywają pory roku lub dnia.