15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

Wojciech Kossak – 11 dywizja pod RadzyminemŚwięto Wojska Polskiego obchodzimy ustawowo od 1992r. Jest to święto wszystkich Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone 15 sierpnia w całym kraju na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej z bolszewikami w 1920r., która ostatecznie zakończyła się zwycięstwem Polaków i uratowaniem Europy przed nawałą bolszewików Lenina.

W tym roku mijają 103 lata od tego wydarzenia. Warto podkreślić, że bitwa ta, określana mianem „cudu nad Wisłą”, była zrywem całego narodu polskiego. W walki z bolszewizmem zaangażowani byli nie tylko żołnierze, ale i cywile. Ogromny wkład w złamanie bolszewickich szyfrów wnieśli polscy matematycy a zasługą polskich generałów i samego Józefa Piłsudskiego było zaplanowanie kontrofensywy znad rzeki Wkra i Wieprz, która doprowadziła do ostatecznego wyparcia Rosjan od bram Warszawy.
Brytyjski lord d’Abernon określił Bitwę Warszawską „18 decydującą bitwą w dziejach świata”.

W okresie II Rzeczypospolitej dzień 15 sierpnia obchodzono od 1923r. jako Święto Żołnierza, gdyż tego dnia 1920 r. pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz pod Kockiem zapoczątkowując zwycięską kontrofensywę przeciwko siłom Tuchaczewskiego.

W okresie PRL święto to z przyczyn politycznych unieważniono, żeby nie drażnić „bratniego narodu” a obchodzono Dzień Wojska Polskiego 12 października – na pamiątkę bitwy pod Lenino.

Po upadku komunizmu przywrócono z powrotem święto 15 sierpnia.

W tym roku święto wojska obchodzone jest niezwykle uroczyście: Pikniki wojskowe w całym kraju w dniach 12-15 sierpnia (pokaz nowoczesnego sprzętu, spotkanie z żołnierzami, informacje na temat rekrutacji, występy orkiestry wojskowej, filmy o tematyce wojskowej, oddawanie krwi, degustacja grochówki wojskowej); bezpłatne zwiedzanie nowego Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej w dniach 13-15 sierpnia (wystawy, pokaz grup rekonstrukcyjnych, dioramy historyczne).

Kulminacyjnym momentem obchodów święta będzie wielka uroczystość w Warszawie 15 sierpnia: Msze Święte w intencji poległych; Honorowa Zmiana Warty i złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem najwyższych władz państwowych; Apel Poległych na polu chwały; przegląd wojska i przemówienie prezydenta; uroczysta defilada wszystkich rodzajów sił zbrojnych połączona z pokazem nowoczesnego sprzętu polskiego i zagranicznego; przemarsz grup rekonstrukcyjnych (przebranych w mundury historyczne); przelot samolotów.