„Bitwa warszawska 1920 – 100-lecie cudu nad Wisłą” – lekcja biblioteczna w świetlicach gminy Malechowo

Zdjęcie przedstawia uczestników lekcji bibliotecznej w trakcie przeglądania książek i militariów ze zbiorów prywatnych bibliotekarza w świetlicy w GorzycyW związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą bitwy warszawskiej bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej, pan Robert Baran przeprowadził w dniach: 22, 23, 24 i 28 września b.r. lekcję biblioteczną historii, której odbiorcami byli wychowankowie oraz dorośli z PWD: Gorzyca, Przystawy, Niemica, Kusice, Paproty.
Celem tej lekcji było ukazanie wysiłku polskiego narodu, który po odzyskaniu niepodległości stawił czoła nawale bolszewickiej w 1920r. zatrzymując w sierpniu bolszewików u bram Warszawy, na linii Wisły. Okrucieństwo bolszewików na zajętych przez siebie terenach spowodowało masową mobilizację rezerw do Armii Ochotniczej.
Ochotnicy przeszli swój krwawy chrzest bojowy pod Radzyminem i Ossowem w dniach 13-15 sierpnia 1920, co umożliwiło Piłsudskiemu przeprowadzenie śmiałego manewru znad rzeki Wieprz i w konsekwencji wyparcie bolszewików na wschód.
Bibliotekarz podkreślił, że bitwy warszawskiej nie można określić mianem „cudu nad Wisłą” podając szereg argumentów. Jednak miała ona ogromne znaczenie dla uratowania niepodległości Polski, ratując tym samym Europę przed hordami bolszewickimi.
Dla uatrakcyjnienia lekcji bibliotekarz wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego i zaprezentował do obejrzenia zbiór książek, czasopism, gier, militariów, odznaczeń dotyczących tego tematu, pochodzących z prywatnej kolekcji bibliotekarza, co wzbudziło duże zainteresowanie uczestników zajęć.