Dzień Kubusia Puchatka

Bibliotekarz Robert Baran podczas wystąpienia z okazji Dnia Kubusia Puchatka Dnia 18 stycznia przypada Dzień Kubusia Puchatka. Obchodzony jest na pamiątkę urodzin 18 stycznia 1882r. słynnego brytyjskiego pisarza Alana Aleksandra Milne’a – autora najbardziej poczytnych i lubianych książek dla dzieci: „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”.
W związku z tym dniem bibliotekarz Robert Baran przedstawił w wystąpieniu on-line na wstępie okoliczności napisania tych książek przez A. A. Milne’a dla swojego synka Krzysia (który w domu był nazywany Billy Moon) w których „ożywił” zabawki, którymi się bawił: pluszowego misia Kubusia Puchatka, Prosiaczka, osiołka Kłapouchego, Mamę Kangurzycę, Maleństwo, Tygryska (Królik i jego krewni oraz Sowa zostały wymyślone przez pisarza). Głównym bohaterem tych książek stał się Kubuś Puchatek – miś o bardzo małym rozumku uwielbiający miód, mający największego przyjaciela – Krzysia (który mieszkał w domku w drzewie). Akcja „Kubusia Puchatka” rozgrywa się w Stumilowym Lesie (który był odzwierciedleniem lasu, gdzie ojciec zabierał Krzysia na przechadzki). „Kubuś Puchatek” miał być książką napisaną dla Krzysia. Wydany w 1926r. stał się najbardziej poczytną książką dla dzieci na całym świecie. Przyniósł światowy rozgłos i popularność jego autorowi a szczególnie Krzysiowi (Krzyś stał się błyskawicznie postacią niezwykle popularną i medialną).
Po krótkim przedstawieniu historii „Kubusia Puchatka” bibliotekarz w ramach głośnego czytania i promocji książki przeczytał następnie fragmenty jednego z jego rozdziałów.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmiku, który jest dostępny na naszym Facebooku.