„Jak powstaje książka” – lekcja biblioteczna z wychowankami PWD Gorzyca

"Jak powstaje książka" - lekcja biblioteczna z wychowankami PWD GorzycaW ramach realizacji projektu, dnia 2 kwietnia 2019r. do Gminnej Biblioteki Publicznej zawitali wychowankowie PWD z Gorzycy z wychowawczynią, panią Anną Janta – Lipińską, gdzie nie zabrakło też rodziców. Bibliotekarz przygotował specjalnie na ten cel lekcję biblioteczną o tematyce powstawania książki. Głównym celem lekcji była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci. Tytułem wstępu do właściwych zajęć była prezentacja historii regionalnej, gdzie uczestnicy zajęć mogli obejrzeć z zaciekawieniem dawną niemiecką kolej wąskotorową i normalnotorową przebiegającą przez naszą gminę (trasa Sławno – Polanów), znaleziska archeologiczne z naszej gminy oraz historię Malechowa i Gorzycy z czasów, gdy ich mieszkańcami byli Niemcy. Bibliotekarz przeczytał wszystkim wiersz M. Przewoźniak  „Kłopoty w bibliotece” oraz wierszyk o bibliotece, gdzie zwrócił uwagę na porządek, który powinien być na półkach z książkami. Przedstawił również budowę książki. Zwrócił też uwagę na fakt, że dawniej ludzie pisali na tabliczkach glinianych, papirusach i pergaminach – zaprezentował też dzieciom model zwoju papirusu oraz najprostszej książeczki. Następnie przedstawił wszystkim drogę powstawania książki – od pomysłu pisarza do jej wydrukowania i trafienia na półki księgarni, biblioteki i do rąk czytelnika. Nadmienił, że pisarze książek spotykają się także z czytelnikami podczas spotkań autorskich w bibliotece. Pokazał też, jak wygląda ekslibris w książce. Po tej prezentacji dzieci wysłuchały wybranych legend z gminy Malechowo i Darłowa a w międzyczasie kojarzyły je z odpowiednimi ilustracjami. Nie zabrakło również zgadywanek o bajkowych bohaterach i bibliotece. Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały piękne zakładki do książek. Pracownicy biblioteki dziękują wychowawczyni i wszystkim dzieciom z PWD Gorzyca za aktywny udział i zaangażowanie w zajęciach bibliotecznych.