„Jak powstaje książka” – lekcja biblioteczna z wychowankami PWD Pękanino

"Jak powstaje książka" - lekcja biblioteczna z wychowankami PWD PękaninoDnia 23 stycznia 2019r. bibliotekarz zaprosił do biblioteki w Pękaninie wszystkich zainteresowanych wychowanków PWD z Pękanina na lekcję biblioteczną poświęconą zagadnieniom powstawania książki. Na wstępie dzieci odpowiadały na zadane pytanie co rozumieją przez pojęcie: książka. Następnie w oparciu o prezentację multimedialną bibliotekarz przedstawił dzieciom etapy narodzin i powstawania książki począwszy od pomysłu pisarza na napisanie książki aż po wydruk książki i oprawienie jej w okładkę. Przy okazji dzieci mogły dowiedzieć się jacy ludzie pracują i czym się zajmują w redakcji wydawniczej, w drukarni, kim jest introligator. Bibliotekarz pokazał również jak wyglądały dawniejsze książki z papirusu i pergaminu a także pokazał rekwizyty przypominające dawne zwoje oraz model najprostszej książki, jaką można samodzielnie wykonać. Następnie dzieci dowiedziały się jaką drogę musi przejść wydrukowana i oprawiona książka, żeby mogła ostatecznie trafić do rąk czytelnika. Bibliotekarz opowiedział również o roli spotkań autorskich z młodymi czytelnikami oraz to, że na podstawie książek powstają adaptacje filmowe. Dla urozmaicenia zajęć dzieci z powodzeniem zmierzyły się z testem wiedzy o książce a następnie opowiedziały o swoich ulubionych książkach. Bibliotekarz pokazał z kolei dzieciom niektóre wybrane wartościowe książki z różnych dziedzin a następnie zachęcił wszystkich do czytania.