„Jak powstaje książka” – lekcja biblioteczna z wychowankami PWD z Paprot

"Jak powstaje książka" - lekcja biblioteczna z wychowankami PWD z PaprotDnia 4 czerwca 2019r. Gminną Bibliotekę Publiczną odwiedziła kolejna grupa wychowanków – tym razem była to młodzież z PWD z Paprot wraz z wychowawczynią, panią Czesławą Grądzką – Szwak. Pracownik biblioteki przeprowadził z tą grupą lekcję biblioteczną, gdzie głównym celem miała być aktywizacja postaw czytelniczych. Młodzież dowiedziała się, co to jest biblioteka, jaką prowadzi działalność, jaki posiada księgozbiór, jak zbudowana jest książka, jak wygląda opracowywania książki od momentu zakupu zanim trafi na półkę, jakie są zasady wyszukiwania książek w katalogu on-line i ich wypożyczania, jak należy traktować wypożyczoną książkę, jak należy się zachowywać po wejściu do biblioteki. W trakcie prezentacji multimedialnej bibliotekarz przedstawił krótko dzieje książek rękopiśmiennych, drukowanych a skończywszy na e-bookach. Następnie omówił powstawanie książki od pomysłu pisarza poprzez procedury wydawnicze, wydruk, trafienie do księgarni, biblioteki. Przedstawił na czym polega spotkanie autorskie, co to jest ekslibris. W międzyczasie zostały podane przykłady książek sfilmowanych. Dla urozmaicenia zajęć bibliotekarz przedstawił w sposób wybiórczy kawałek historii Paprot i Paprotek oraz przeczytał wybrane legendy z naszej gminy. Na zakończenie zajęć młodzież zgadywała hasła związane z biblioteką. W trakcie trwania zajęć wychowankowie PWD mogli przeglądać zaprezentowane najciekawsze książki z bibliotecznego księgozbioru.