Wychowankowie PWD z Niemicy odwiedzają bibliotekę w Malechowie

Wychowankowie PWD z Niemicy odwiedzają bibliotekę w MalechowieDnia 13 maja 2019r. Gminną Bibliotekę Publiczną miały okazję odwiedzić dzieci PWD z Niemicy wraz z wychowawczynią, panią Aleksandrą Koman. Celem tej wizyty było zapoznanie się dzieci z funkcjonowaniem biblioteki, jej księgozbiorem i pracą bibliotekarzy. Bibliotekarz prowadzący zajęcia, po krótkim wstępie przeprowadził z wychowankami lekcję biblioteczną pt. „Jak powstaje książka” w oparciu o prezentację multimedialną i dostępne rekwizyty. Dzięki temu dzieci mogły dowiedzieć się jak jest zbudowana książka, od czego pochodzi nazwa: biblioteka, tytuł, oraz to, że dawniej ludzie pisali na tabliczkach glinianych, zwojach papirusu, pergaminach, aż do momentu, kiedy książka nabrała ostateczny kształt kodeksu, który w niezmienionej formie przetrwał do dziś. Bibliotekarz przedstawił dzieciom proces powstawania książki od pomysłu pisarza do jej wydruku i trafienia na półkę do księgarni i biblioteki. Nadmienił również, że istnieją spotkania autorskie z czytelnikami, oraz książki sfilmowane. W trakcie zajęć wskazał na istniejący porządek na półkach z podziałem alfabetycznym i rzeczowym, który ułatwia wyszukanie danej książki.

Dodatkowym urozmaiceniem zajęć były zgadywanki bajkowych bohaterów oraz czytanie legend z gminy Malechowo i Darłowa, gdzie dzieci mogły wizualnie skojarzyć wycięte ilustracje z określonymi legendami. W trakcie przerw między zajęciami dzieci miały okazję rozejrzeć się po bibliotece, zobaczyć gdzie znajduje się wypożyczalnia a gdzie czytelnia, przejrzeć książki, a nawet zagrać w gry planszowe. Bibliotekarz pokazał jak wygląda wypożyczanie książek, wskazał stronę internetową biblioteki oraz wyszukiwarkę książek – katalog on-line. Na zakończenie zajęć dzieci mogły ujrzeć niezwykle interesujące slajdy przedstawiające fotografie dawnej Niemicy. Otrzymały również zakładki do pokolorowania. Pracownicy biblioteki dziękują wychowawczyni i wszystkim dzieciom z PWD Niemica za aktywny udział w zajęciach bibliotecznych.