W związku z przypadającym 22 marca Światowym Dniem Wody na lekcję biblioteczną do Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie zostali zaproszeni 22 marca 2019r. uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej z Malechowa wraz z wychowawczynią klasy – panią Anną Michlewicz oraz panią Edytą Korowajczyk – osobą towarzyszącą. Bibliotekarz przeprowadził zajęcia metodą pogadanki połączonej z przeprowadzonym doświadczeniem, pokazem slajdów i zgadywanki słuchowej. Na wstępie uczniowie mieli odgadnąć dźwięki związane z wodą w przyrodzie, następnie wysłuchali wiersza Marii Terlikowskiej pt. „Przygody Kropli Wody”. Po tym wprowadzeniu dzieci wraz z bibliotekarzem wspólnie zastanawiali się komu jest potrzebna woda i do czego służy oraz podawali jej właściwości. Mogli przy okazji zobaczyć, że kropla oleju utrzymuje się na powierzchni wody a z kolei zaparzona herbata po umieszczeniu saszetki w szklance gorącej wody opada na dno. Bibliotekarz zaznaczył, że to samo dzieje się z przedmiotami cięższymi od wody. Z kolei mąka nie rozpuszcza się w wodzie w przeciwieństwie do cukru czy soli a ugotowany w wodzie makaron po naciągnięciu wodą pęcznieje.
W następnej części zajęć uczniowie dowiedzieli się, że woda ma postać cieczy, pary wodnej i lodu. dlaczego woda paruje, jak powstaje chmura i dlaczego dochodzi do opadów atmosferycznych. Zobaczyli przy okazji jak wygląda mgła i rosa. Bibliotekarz pokazał jak wygląda deszcz pod postacią mżawki (kapuśniaczku) i ulewy oraz przedstawił skutki opadu deszczu – w tym marznącego na warunki panujące na drogach (gołoledź, kałuże, błoto, bajora, podtopienia, wylewy rzek, powodzie). Następnie pokazany został wolno padający śnieg oraz gwałtowne opady (śnieżyca, zawieja śnieżna, zadymka). Przy okazji zobaczyli czym jest błoto pośniegowe i ujrzeli oblicza „zimy stulecia”. Uczniowie mogli zobaczyć, jak niszczycielską siłę niosą opady gradu (gradobicie) wielkości kurzego jaja. Mogli wreszcie odróżnić szron od szadzi. Innym elementem pogadanki było nadawanie nazw wodom powierzchniowym na ziemi (rzeka, morze, ocean, jezioro, staw, sadzawka, „oczko wodne”, bagno, trzęsawisko, źródło, potok, wodospad). Nie mogło zabraknąć też elementów ekologicznych czyli filtrowania wody w filtrach, zanim woda trafi do naszego domu, oraz konieczności budowania oczyszczalni ścieków komunalnych i przemysłowych. Bibliotekarz podkreślił, że wodę należy oszczędzać a także dbać o higienę rąk.
Dzieciom ukazana została woda jako groźny dla życia żywioł na przykładzie szalejących sztormów na morzach i oceanach, dryfujących gór lodowych skutkujących katastrofami statków, wspomnianych wcześniej powodzi oraz zabójczego tsunami. Bibliotekarz wskazał, że woda kryje też w sobie wiele tajemnic m.in. wraki zatopionych statków i skarby oraz świat egzotycznych ryb i innych organizmów żyjących w wodzie. Bibliotekarz podkreślił, że na morzach i oceanach dochodzi do zatonięć statków z ropą, które są przyczyną katastrof ekologicznych a opady kwaśnych deszczy pustoszą drzewostan i roślinność. Wskazał też obszary całkowicie, lub prawie całkowicie pozbawione wody na skutek braku opadu deszczu, które można spotkać m.in. w Afryce.