Dnia 3 października wychowankowie PWD Pękanino zostali po raz kolejny zaproszeni do biblioteki w Pękaninie na ciekawą lekcję dotyczącą naszych rodzimych legend. Każde dziecko miało okazję dowiedzieć się czym jest legenda i czym różni się od bajek lub baśni. Powstaje ona poprzez przekaz ustny z pokolenia na pokolenie a następnie utrwalana jest w sposób pisemny. To nic innego jak opowiadanie zawierające wątki historyczne nie do końca prawdziwe. Bibliotekarz przeczytał dzieciom najciekawsze legendy, wśród których były też legendy dotyczące samego Pękanina („Zatopione dzwony w jeziorze Czarnym koło Pękanina”; „Diabelski kamień koło Pękanina”). Następnie dzieciom rozdane zostały materiały prasowe o historii Pękanina, gdzie na podstawie starych fotografii, zamieszczonych informacji mogły nie tylko dowiedzieć się jak żyli i czym się zajmowali jej dawni niemieccy mieszkańcy – głównie rolnicy, ale na własne oczy ujrzeć dawne budownictwo wsi (szkołę, mleczarnię, sklep, młyn wiatrowy).
Przy okazji wychowawczyni grupy oznajmiła wszystkim, że we wsi była też sala porodowa. W Pękaninie istniały kiedyś różne grupy: śpiewacze, sportowe, charytatywne, weteranów wojennych, była straż pożarna, kasa pożyczkowa a przy głównej drodze istniał do chwili wkroczenia Rosjan pomnik ku czci poległych mieszkańców Pękanina na frontach I wojny światowej. Wychowankowie mogli znaleźć na starej mapie wieś pod dawną nazwą Panknin. Udostępnione zostały im mapki terenu naszego powiatu i samej gminy Malechowo, gdzie dzieci mogły zaznajomić się z miejscowościami naszej gminy. Na zainteresowanych czekała również książka o skarbach odkrytych przez archeologów na terenie naszej gminy, gdzie dzieci mogły zapoznać się z narzędziami, bronią i ozdobami ludzi żyjących w pradawnych czasach. To nie koniec atrakcji. Bibliotekarz odkrył przed dziećmi tajemnicę sieci bunkrów rozmieszczonych wzdłuż rzeki Grabowy – pokazał im ich budowę, przeznaczenie, gdzie się znajdują. W międzyczasie dyskusja zeszła na temat Niemicy, gdzie wyszło na jaw, że we wsi był istnieją bunkry a koło cmentarza istniał kiedyś obóz pracy oraz szpital wojskowy (lazaret), po którym zostały fundamenty.
Na zakończenie zainteresowana młodzież rozegrała z bibliotekarzem partyjkę edukacyjnej gry planszowej „Wędrówki po powiecie sławieńskim”. Lekcja o legendach i lokalnej historii spotkała się z żywym zainteresowaniem przybyłych na to spotkanie dzieci z Pękanina, które aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach.