„Brygada Pościgowa w obronie Warszawy” – prezentacja multimedialna w Szkole Podstawowej w Malechowie

Brygada Pościgowa w obronie WarszawyDnia 19 marca b.r. w Szkole Podstawowej w Malechowie uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną przygotowaną przez bibliotekarza Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie. Tematem prezentacji była obrona powietrzna Warszawy przez pilotów słynnej Brygady Pościgowej, którzy latając na przestarzałych myśliwcach, przeciwstawili się nalotom niemieckich bombowców Luftwaffe osłanianych przez myśliwce Messerschmitt, nie dopuszczając do bezkarnego bombardowania stolicy. W dramatycznych pojedynkach powietrznych od 1 do 6 września 1939r. polscy piloci wykazali się męstwem, wspaniałym wyszkoleniem i umiejętnościami zestrzeliwując i uszkadzając więcej niemieckich maszyn niż sami stracili. Sam zastępca dowódcy 111 „kościuszkowskiej” Eskadry Myśliwskiej – porucznik Wojciech Januszewicz zestrzelił rekordową ilość 3 samolotów (1 myśliwiec i 2 bombowce) będąc najskuteczniejszym pilotem w Brygadzie. Niektórzy piloci zginęli w walce lub z odniesionych ran. Nasi piloci spotkali się po raz pierwszy z barbarzyńskimi metodami walki powietrznej prowadzonej przez niemieckich pilotów – do zestrzelonych i ratujących się na spadochronach polskich pilotów otwierali ogień. Pomimo ogromnych wysiłków nasi piloci nie byli w stanie przechwycić wszystkich wypraw bombowych. Niemieckie bombowce zaczęły omijać sektory patrolowane przez Polaków a ich bomby zaczęły dosięgać Warszawę niosąc śmierć i zniszczenie. Po klęsce wrześniowej wielu pilotów Brygady opuściło kraj i walczyło później w słynnym dywizjonie 303, biorąc udział w bitwie o Anglię w 1940r.