Pierwszoklasiści poznają tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych

fotoZ czym kojarzy się wam Wielkanoc?… Jak wygląda palma wielkanocna?… Co ma wspólnego jajko z ze świętami wielkanocnymi?… Na te i inne pytania związane z tradycjami i zwyczajami świąt wielkanocnych próbowali odpowiedzieć uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej z Malechowa w trakcie lekcji bibliotecznej, poprowadzonej przez bibliotekarza GBP w Malechowie, która odbyła się w szkole 21 marca b.r. Pierwszoklasiści mogli dowiedzieć się jak wygląda tradycja przygotowań do świąt wielkanocnych w okresie Wielkiego Tygodnia (święcenie palmy wielkanocnej, przygotowywanie pisanek i pokarmu do poświęcenia, wykonywanie wielkanocnych stroików i ozdób, święcenie święconek w Wielką Sobotę) oraz w jaki sposób obchodzimy pierwszy i drugi dzień Wielkanocy (tradycja spożywania śniadania przy wielkanocnym stole w gronie rodzinnym w Wielką Niedzielę, „śmingus-dyngus” – czyli Lany Poniedziałek). Przy okazji bibliotekarz odkrył przed dziećmi kolorowy świat pisanek oraz dawne tradycyjne zabawy wielkanocne („szukanie zajączka” – poszukiwanie ukrytych prezentów, „walatka” – stukanie się jajkami wielkanocnymi lub ich toczenie po stole albo po ziemi). W trakcie lekcji wykorzystane zostały pokazy slajdów oraz czytanie fragmentów książek związanych z tematyką wielkanocną.