„Dzieje kolei żelaznej” – lekcja biblioteczna z wychowankami PWD Pękanino

Dzieje kolei żelaznejDnia 12 września 2018r. bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej z Malechowa pan Robert Baran zaprosił wychowanków PWD Pękanino wraz z wychowawczynią do biblioteki w Pękaninie na lekcję biblioteczną poświęconą historii kolei żelaznej od czasów najdawniejszych do dnia dzisiejszego. W oparciu o literaturę popularnonaukową i materiały pochodzące z internetu dzieci miały okazję poznać początki kolejnictwa począwszy od pierwszej lokomotywy parowej (parowozu) – słynnej „Rakiety” Stephensona napędzanej silnikiem parowym a wynalezionej w 1829r. Bibliotekarz opowiedział na jakiej zasadzie porusza się parowóz a w dalszej kolejności przedstawił rozwój kolejnictwa w oparciu o pokaz lokomotyw od najstarszych do tych nowocześniejszych – dzieci mogły oglądać nie tylko ilustracje ale i modele kolekcjonerskie lokomotyw z kolekcji bibliotekarza Przy okazji bibliotekarz pokazał jak wyglądały dawniejsze i współczesne wagony pasażerskie. Mogły dowiedzieć się również na temat funkcjonowania nieistniejącej już Sławieńskiej Kolei Powiatowej, która funkcjonowała na trasie Sławno – Polanów i przechodziła przez miejscowości naszej gminy. Dzieciom podobała się ta lekcja, gdzie nie tylko słuchały opowieści i dowiadywały się o różnych ciekawostkach, ale i same brały czynny udział w tym spotkaniu odpowiadając na szereg pytań związanych z kolejnictwem. Mowa była m.in. o zagadnieniach bezpieczeństwa podczas podróżowania pociągami, podczas przejeżdżania lub przechodzenia przez tory kolejowe, jak wygląda stacja PKP i kto pracuje na kolei. Bibliotekarz opowiedział na podstawie ilustracji książki niesamowitą historię jaka przydarzyła się pewnemu amerykańskiemu podróżnikowi jadącemu pociągiem do Sacramento w czasach podboju „Dzikiego Zachodu”, oraz co przytrafiło się w pociągu Willemu Foggowi – bohaterowi powieści „W 80 dni dookoła świata”. Na zakończenie przeczytał im wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”.