„Dzień Kobiet” – lekcja biblioteczna z wychowankami PWD Pękanino

"Dzień Kobiet" - lekcja biblioteczna z wychowankami PWD PękaninoDnia 13 marca 2019r. w Filii bibliotecznej w Pękaninie bibliotekarz przedstawił wychowankom PWD z Pękanina prezentację multimedialną na temat Dnia Kobiet. Na wstępie poinformował ich, że święto pań wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie obchodzone były Matronalia a Dzień Kobiet obchodzony był od 8 marca 1910r. Przedstawił im, jak obchodzony był w czasach PRL Dzień Kobiet. Bibliotekarz opowiedział, że dawniej kobiety odgrywały rolę żon, matek, gospodyń domowych, kapłanek i nie miały (poza wyjątkami) dostępu do możliwości kształcenia się. Nie mogły występować w teatrach ani na olimpiadach, nie mogły uczestniczyć w świecie polityki. Jednakże mogły odgrywać rolę wpływowych kobiet, mogły być nawet energicznymi władczyniami i wojowniczkami. Mogły walczyć z bronią w ręku i być niebezpiecznymi piratkami. Bibliotekarz przedstawił dzieciom portrety najwybitniejszych władczyń Europy – królowych i księżniczek (w tym także z Polski). Wskazał też na księżniczki z krajów arabskich, Persji i tureckie sułtanki.Dzieci mogły zobaczyć kobiety, które mimo ograniczonego dostępu do edukacji wniosły duży wkład dla rozwoju nauki począwszy od antyku aż po czasy współczesne. Wywalczywszy równouprawnienie mogły pracować w różnych zawodach (w tym także typowo męskich), zastępować mężczyzn na różnych stanowiskach, startować jako sportsmenki w zawodach olimpijskich i odnosić liczne sukcesy. Dzieci mogły zobaczyć sylwetki znanych pisarek, aktorek, piosenkarek i kobiet ze świata polityki. W międzyczasie bibliotekarz zaprezentował dzieciom literaturę o prawdziwych księżniczkach i tych ze świata bajek. Na zakończenie zajęć dzieci mogły posłuchać wybrane dziecięce piosenki śpiewane przez znane polskie piosenkarki.