„Jak powstaje książka” – lekcja biblioteczna z przedszkolakami i uczniami kl. III

Wspólne zdjęcie z najmłodszymi grupami przedszkolakówZ okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przeprowadził w dniach 24 i 26 kwietnia 2024r. lekcje biblioteczne o tematyce książkowej z elementami funkcjonowania biblioteki, skierowane do przedszkolaków grup: 3,4-latki, 5,6-latki oraz uczniów kl. III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Malechowie.

We wszystkich grupach (przedszkolaki, uczniowie) bibliotekarz opowiedział o dziejach powstawania książki od czasów najdawniejszych po czasy współczesne oraz o etapach tworzenia książki – od pomysłu pisarza do wydruku i jej dalszej drodze, zanim trafi do rąk czytelnika. Przedszkolaki i uczniowie dowiedzieli się przy okazji czym jest biblioteka, jakie obowiązują w niej prawa, jak zbudowana jest książka, jak nie należy obchodzić się z książką. U przedszkolaków odbyło się też głośne czytanie wierszy i rymowanek, były zgadywanki na temat książek, biblioteki i zwierząt.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane przez bibliotekarza najciekawsze książki z zasobów biblioteki i prywatnej kolekcji m.in. papirusy z hieroglifami. Spotkanie z dziećmi i uczniami miały na celu bezpośredni kontakt z książką, rozbudzanie zainteresowania czytelniczego i przybliżenie literatury dla młodych odbiorców Zarówno przedszkolaki jak i uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych tematyce książkowej.