Lekcja biblioteczna o Dniu Kota w Szkole Podstawowej w Malechowie

Dnia 8 marca uczniowie kl. I i IV Szkoły Podstawowej w Malechowie mogli dowiedzieć się, że wszystkie koty obchodzą swój wyjątkowy dzień 17 lutego – Międzynarodowy Dzień Kota. Celem lekcji bibliotecznej w wydaniu bibliotekarza GBP w Malechowie była popularyzacja wśród wychowanków szkoły wiedzy na temat wszystkich kotów domowych i tych dziko żyjących a także uwrażliwienie ich na trudny koci los wszystkich kotów pozbawionych opieki. W trakcie wspólnej pogadanki podpartej prezentacją multimedialną uczniowie mogli dowiedzieć się dlaczego koty obchodzą swoje święto oraz przybliżone zostały im wybrane ciekawostki o historii i losach kotów na przestrzeni dziejów.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wybranych ras kotów na świecie, zachowań kotów domowych w życiu codziennym (język kociego ciała, higiena, pożywienie, zachowania wobec innych zwierząt, człowieka, rozmnażanie, rozrywka) oraz poczet kocich bohaterów w literaturze, filmie i internecie. Uczniowie mogli dowiedzieć się, że istniały także zasłużone koty, które otrzymywały medal na wystawach kocich piękności a także medale za odwagę. Był też kot, który poleciał rakietą w kosmos oraz kot, który nie dał się zatopić i przeżył 3 zatopienia okrętów wojennych. Koty doczekały się nawet uwiecznienia ich na pomnikach. Dzieci dowiedziały się również, że wbrew utartym przesądom czarne koty nie tylko nie przynoszą pecha ale nawet szczęście. Z kotami związane są także liczne symboliki m.in. otrzęsiny szkolne, nazwy wozów bojowych, samolotów, okrętów, mundurów, obiektów handlowych, napojów oraz znane powiedzenia.