Lekcja biblioteczna o Narodowym Święcie Niepodległości w Pękaninie

Lekcja biblioteczna o Narodowym Święcie Niepodległości w PękaninieDnia 13.11.2019r. w bibliotece w Pękaninie odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyły dzieci z tutejszego PWD. Z okazji 101 rocznicy odzyskania Niepodległości zajęcia poprowadził bibliotekarz, który wcielił się w postać Józefa Piłsudskiego. Na podstawie prezentacji multimedialnej i wiedzy historycznej przedstawił dzieciom trudne i zawiłe drogi Polaków w walce o niepodległość i zachowanie tożsamości narodowej (polski język, literatura, sztuka, utwory patriotyczne, symbole narodowe). Śledziły z uwagą trudne chwile dorastania Józefa Piłsudskiego pod zaborem rosyjskim, doświadczenia pobytu na Syberii i w więzieniu, które odcisnęły na nim piętno i ukształtowały z niego bojownika o niepodległość, kiedy to ostatecznie stanął na czele Legionów Polskich, które walczyły podczas I wojny światowej. Dzieci mogły w rytm piosenek patriotycznych obejrzeć również wystawkę okolicznościowych odznaczeń i medali, plakatów, patriotycznych gadżetów, zmierzyć się z tematycznymi labiryntami i dokończyć godło. Otrzymały też kolorowanki Wielkich Polaków. Na podsumowanie zmierzyły się z pytaniami i własną wiedzą dotyczącą Święta Niepodległości. Za zaangażowanie w zajęcia dzieci otrzymały drobne upominki.