Przedszkolaki świętują odzyskanie Niepodległości z Józefem Piłsudskim

Przedszkolaki świętują odzyskanie Niepodległości z Józefem PiłsudskimDnia 07.11.2019r. starsze grupy przedszkolaków z Przedszkola w Malechowie („Pracowite Elfy” i „Jeżyki”) odwiedził sam Józef Piłsudski (w którego wcielił się bibliotekarz GBP w Malechowie). Na podstawie prezentacji multimedialnej i wiedzy historycznej przedstawił dzieciom trudne koleje losów Polaków pod zaborami naznaczone rozbiorami, przegranymi powstaniami i walką o zachowanie kultury, polskiej mowy i własnego miejsca zamieszkania. Piłsudski przedstawił przedszkolakom trudne lata swojego dzieciństwa i dorastania, kiedy to był zesłany na mroźną Syberię i na dodatek upokorzony (utracił dwa przednie zęby, które mu wybił rosyjski żołnierz przez co zapuścił wąsy). Te doświadczenie w połączeniu z pobytem w więzieniu ukształtowały z niego twardego człowieka czynu, który sformował Pierwszą Kompanię Kadrową a następnie Legiony walczące podczas I wojny światowej. Dzieci zobaczyły jak wyglądała wojna w okopach i czym walczyli żołnierze. Piłsudski pokazał jak walczyli jego legioniści i ułani noszący na głowie zamiast hełmów czapki „maciejówki” i rogatywki. Dzieci mogły obejrzeć również odznaczenia i medale, plakaty (m.in. Piłsudskiego na Kasztance) i patriotyczne nakrycia głowy. Przedszkolaki pokazały Piłsudskiemu, że znają już cały hymn państwowy, który odśpiewały razem z nim a także wyrecytowały przygotowany na tą okoliczność piękny wiersz patriotyczny. Same również wysłuchały piosenki związanych z legionami Piłsudskiego. Józef Piłsudski rozdał na zakończenie przedszkolakom do rozwiązania labirynty patriotyczne, prace polegające na dokończeniu polskiego godła i herbu oraz kolorowanki przedstawiające polskich patriotów.