Lekcja biblioteczna o przeszłości Pękanina i okolicy

Na zdjęciu Lekcja biblioteczna o przeszłości Pękanina i okolicyDnia 23.10.2019r. w bibliotece w Pękaninie odbyły się zajęcia dla dzieci z PWD z Pękanina, które poświęcone były historii ich miejsca zamieszkania oraz pobliskich miejscowości – Grabowa i Niemicy. W oparciu o prezentację multimedialną bibliotekarz przekazał dzieciom wiele interesujących informacji na temat życia ich dawnych mieszkańców, pokazał jak kiedyś wyglądały te wsie na podstawie wybranych slajdów. Dzieci mogły dowiedzieć się również, że część zabudowań i innych obiektów po wojnie została rozebrana i aktualnie nie istnieje. Ludność niemiecka na wieść o bliskości Rosjan zaczęła opuszczać swoje miejsce zamieszkania a po przejściu frontu i napływie polskich osadników nastąpiła ostateczna faza wysiedleń tej ludności, która trwała do lat pięćdziesiątych. Ciekawostką był również fakt istnienia niemieckich stanowisk archeologicznych i wydobytych skarbów, obozów pracy dla niemieckich kobiet na przykładzie Niemicy oraz wykorzystywanie potencjału robotników przymusowych i jeńców wojennych pracujących w niemieckich gospodarstwach. Na zakończenie dzieci mogły posłuchać miejscowych legend o diabelskim kamieniu i Jeziorze Czarnym.