„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.” J. Iwaszkiewicz

Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kulturyOtaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Język ojczysty to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli.  Jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych. Dlatego Szkoła Podstawowa w Ostrowcu włączyła się bardzo aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Zorganizowano szereg działań mających za zadanie przypomnieć wszystkim uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wykonali plakaty pod hasłem „Stop wulgaryzmom”.

Następnie chętni uczniowie przystąpili do napisania dyktanda będącego szkolnym etapem konkursu ortograficznego organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie. Wyłoniono szkolnego Mistrza Ortografii .

W klasach IV-VI najlepiej dyktando napisali:

Hanna Jędruszczak – I miejsce

Wiktoria Ogórek – II miejsce

Dominika Hutman – III miejsce

W klasach VII-VIII najlepsi byli:

Ewa Barcikowska – I miejsce

Patrycja Chachura – II miejsce

Julia Horostowska – III miejsce

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy znajomości ortografii i trzymamy kciuki za naszych przedstawicieli w gminnym etapie konkursu.