„Praca w bibliotece, zasady korzystania z biblioteki” – lekcja biblioteczna z uczniami kl. II Szkoły Podstawowej w Malechowie

„Praca w bibliotece, zasady korzystania z biblioteki” - lekcja biblioteczna z uczniami kl. II Szkoły Podstawowej w MalechowieDnia 26.02.2019r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie odwiedzili uczniowie kl. II Szkoły Podstawowej im. mjr. Ryszarda Markiewicza, ps. „Mohort” z Malechowa. Celem odwiedzin uczniów była chęć zapoznania się z funkcjonowaniem biblioteki, jej księgozbiorem i zasadami w niej panującymi. Bibliotekarz prowadzący zajęcia na podstawie slajdów wyjaśnił zainteresowanym skąd wywodzi się pojęcie: biblioteka a następnie pokazał jak wyglądały zwoje papirusowe zanim książka nabrała kształtu kodeksu pergaminowego i papierowego. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzą pojęcia: tytuł, wolumin, inicjał, pergamin. Mogli zobaczyć jak wyglądała w starożytności największa Biblioteka Aleksandryjska. Bibliotekarz opowiedział w jaki sposób książki poi zakupach trafiają na półki oraz zwrócił uwagę, że są one klasyfikowane odpowiednio według klasyfikacji dziesiętnej na literaturę dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych, polskojęzyczną i obcojęzyczną, beletrystyczną i niebeletrystyczną, które są w odpowiednim porządku alfabetycznym z zachowaną klasyfikacją poukładane na półkach. Pokazał uczniom katalogi alfabetyczne i rzeczowe.

„Praca w bibliotece, zasady korzystania z biblioteki” - lekcja biblioteczna z uczniami kl. II Szkoły Podstawowej w MalechowieNastępnie uczniowie mogli zapoznać się z książkami na poszczególnych regałach. W trakcie takiego zwiedzania uczniowie dowiedzieli się gdzie znajdują się lektury do wypożyczenia a gdzie można odnaleźć słowniki, leksykony, encyklopedie i inne książki z działu podręcznego do wykorzystania w czytelni na miejscu. Bibliotekarz omówił również zadania i możliwości usług biblioteki. Uczniowie dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać czytelnikiem i móc wypożyczać książki oraz w jaki sposób odnajdywać je w elektronicznym systemie bazy danych Mak+. Na zakończenie zajęć bibliotekarz dokonał prezentacji wybranych książek, które mogłyby zainteresować młodych czytelników.