„Praca w bibliotece, zasady korzystania z biblioteki” – lekcja biblioteczna z wychowankami PWD Pękanino

„Praca w bibliotece, zasady korzystania z biblioteki” - lekcja biblioteczna z wychowankami PWD PękaninoDnia 27.02.2019r. Filię Biblioteczną w Pękaninie odwiedzili wychowankowie PWD z Pękanina. Dla nich bibliotekarz z Malechowa przygotował specjalnie lekcję biblioteczną o funkcjonowaniem biblioteki, jej księgozbiorach i zasadami w niej panującymi. Bibliotekarz wyjaśnił zainteresowanym dzieciom skąd wywodzi się pojęcie: biblioteka Przy okazji mogły dowiedzieć się skąd pochodzą pojęcia: tytuł, wolumin. Bibliotekarz opowiedział w jaki sposób książki poi zakupach trafiają na półki oraz zwrócił uwagę, że są one klasyfikowane odpowiednio według klasyfikacji dziesiętnej na literaturę dla dzieci i młodzieży, dla dorosłych, polskojęzyczną i obcojęzyczną, beletrystyczną i niebeletrystyczną. Dzieci mogły zobaczyć czym są i do czego służą katalogi alfabetyczne i rzeczowe. W trakcie zajęć bibliotekarz zaznajomił ich do czego służą encyklopedie i słowniki z których można jedynie korzystać na miejscu w czytelni. Wychowankowie zobaczyli jak wygląda księga rejestru książek, karty katalogowe i karty wypożyczeń książek oraz karty zobowiązań i karty wypożyczeń czytelników. Przy okazji dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać czytelnikiem i móc wypożyczać książki.

W związku z mijającym w ubiegły czwartek Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego (21 lutego) bibliotekarz przeprowadził wśród dzieci ustny test ze znajomości ortografii a następnie quiz ze znajomości bajkowych bohaterów. Dzieci znakomicie sobie z tym poradziły, a w nagrodę zagrały w edukacyjną grę karcianą wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej – „ZnajZnak”, która sprawiła im mnóstwo frajdy.