Prezentacja multimedialna o Wielkanocy w Szkole Podstawowej w Malechowie

fotoDnia 28 marca b.r. bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie przedstawił publicznie prezentację multimedialną o tradycjach i zwyczajach świąt wielkanocnych. Prezentacja zawierała szereg informacji począwszy od Niedzieli Palmowej a skończywszy na Lanym Poniedziałku i życzeniach wielkanocnych. Pośród wielu informacji uczniowie mogli dostrzec najważniejsze wątki biblijne działalności Jezusa w Wielkim Tygodniu począwszy od wjazdu do Jerozolimy a skończywszy na jego ukrzyżowaniu, złożeniu do grobu i zmartwychwstaniu (Niedziela Wielkanocna). Jednocześnie ukazane zostały tradycje, które przetrwały z pokolenia na pokolenie oraz te, które zachowały się w niektórych regionach Polski (Niedziela Palmowa, „Wieszanie Judasza”, procesja Drogi Krzyżowej, przygotowywanie wielkanocnej święconki, zaciągnięcie warty honorowej przy Grobie Pańskim, święcenie pokarmu w kościele lub koło krzyża, „Pogrzeb żuru i śledzia”, wielkanocne dzielenie się jajkiem, składanie życzeń i spożywanie świątecznego śniadania, szukanie wielkanocnego zajączka, „walatka” – stukanie się jajkiem lub „taczanie (kaczanie) jajek”, „śmingus-dyngus”). Uczniowie mogli obejrzeć również różnorodny i kolorowy świat pisanek, kraszanek, nalepianek, oklejanek oraz jajek ozdobnych ze sposobami ich wykonywania. Była też informacja o tym co symbolizuje w wielkanocnym koszyczku: jajko, chleb, wędlina, babka wielkanocna, sól i pieprz, chrzan, Baranek paschalny, zielone gałązki. Prezentacja odbyła się w atmosferze nastrojowej muzyki wielkanocnej.