Przedszkolaki poznają w bibliotece tradycje i zwyczaje świąt wielkanocnych

fotoW dniach 26-29 marca b.r. przedszkolaki z Przedszkola w Malechowie odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie, żeby dowiedzieć się jak wyglądają Święta Wielkanocne. Podczas zajęć bibliotecznych dowiedziały się jak wyglądają palmy i dlaczego święcimy je w Niedzielę Palmową; w jakiej porze roku i w jakim miesiącu obchodzimy Wielkanoc; dlaczego jajko odgrywa w święconce tak ważną rolę oraz co powinno zawsze znaleźć się w wielkanocnym koszyczku w Wielką Sobotę; co to są pisanki, kraszanki, drapanki, nalepianki, oklejanki – jak wyglądają i jakimi sposobami je się wykonuje; jak wyglądają i jak można wykonać ozdobne jajka świąteczne; kiedy spożywamy poświęcone pokarmy i jakie zwyczaje panują przy świątecznym śniadaniu; co przynosi wielkanocny zając; co to jest śmingus-dyngus i kiedy ten zwyczaj obchodzimy. Przedszkolaki dowiedziały się, że Niedziela Wielkanocna została ustanowiona na pamiątkę zmartwychwstania Pana Jezusa. Mogły naocznie zobaczyć na czym polega zwyczaj stukania się jajkami oraz „taczania jajek”. Zajęcia w formie pogadanki zostały urozmaicone pokazem multimedialnym, pokazem wielkanocnych rekwizytów i prezentacją piosenek wielkanocnych. Nie zabrakło również czytania wybranej literatury dla dzieci o świętach wielkanocnych. Przedszkolaki były przygotowane na takie zajęcia, dlatego aktywnie w nich uczestniczyły. Na zakończenie dzieci miały za zadanie ułożyć i przykleić na kartce papieru wielkanocne puzzle z którego wywiązały się znakomicie. Nagrodą za aktywność był upominek od wielkanocnego zajączka – słodkie czekoladowe jajeczka z koszyczka.