Światowy Dzień Kota z przedszkolakami w bibliotece

Światowy Dzień Kota z przedszkolakami w biblioteceW dniach 2, 3, 4 i 5 marca 2020r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Malechowie odwiedziły przedszkolaki z przedszkola w Malechowie celem wspólnego świętowania z bibliotekarzami Dnia Kota, który miał miejsce 17 lutego.
W trakcie lekcji bibliotecznej bibliotekarz opowiedział dzieciom, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywają koty. Zwierzęta te przynoszą człowiekowi pożytek z racji tego, ze tępią myszy i szczury, ale – w odróżnieniu od piesków – są niezależne, chodzące własnymi kocimi ścieżkami, gdyż z natury są drapieżnikami. Narażone są jednocześnie na różne niebezpieczeństwa, a dużo bezdomnych kotów trafia do schronisk, gdzie oczekują na ludzi, żeby ich przygarnęli.
W trakcie lekcji bibliotecznej bibliotekarz przedstawił dzieciom w formie prezentacji multimedialnej różnorodność ras kotów począwszy od tych udomowionych po koty dziko żyjące. Dzieci zobaczyły całą gamę niejednoznacznych zachowań kotów na co dzień wobec innych zwierząt, nieznanych rzeczy (np. ogórka) oraz człowieka.
Przyszła również kolej na kocich bohaterów z różnych bajek i filmów oraz najsłynniejsze koty, które stały się gwiazdami Internetu, oraz te, które uczestniczyły w walkach morskich na okrętach a nawet w misjach kosmicznych.
Wbrew pozorom koty to bardzo inteligentne zwierzęta i potrafią niejednokrotnie zaskoczyć np. zabawiać ludzi w programach rozrywkowych, same pić mleko z butelki ze smoczkiem, odbijać piłeczkę ping-pongową i wiele innych.
Przedszkolaki mogły również posłuchać wierszyki o kotach i potańczyć w rytm wesołej „kociej” muzyki. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć też „kociej” literatury dla dzieci, która była udostępniona dzieciom pod koniec zajęć. Dużą atrakcją dla przedszkolaków była również „śpiąca kicia”, która wzbudziła wśród nich duże zainteresowanie a nawet dała się pogłaskać. Przedszkolaki w końcowej części zajęć otrzymały „kocie” wyklejanki do przyklejenia w odpowiednich polach a także kolorowanki ulubionych kotów.
Wszystkie prace przedszkolaków trafiły na wystawę w bibliotece, które można podziwiać.