Światowy Dzień Pluszowego Misia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Malechowie

lekcja bibliotecznaDnia 24 listopada 2023r. bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Malechowie, pan Robert Baran przeprowadził lekcje biblioteczne o tematyce pluszowego misia z klasami I-II (pani Dorota Manijak i pani Julia Lisiecka) a następnie z klasą III (pani Anna Michlewicz) ZSP w Malechowie.

Celem tych lekcji była popularyzacja Dnia Pluszowego Misia, przypadającego 25 listopada w sobotę i zachęta do czytania książek o misiowej tematyce.

W trakcie lekcji bibliotecznej bibliotekarz przedstawił uczniom historię pierwszych pluszowych misiów a najbardziej tego znanego o nazwie Teddy Bear. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie różnych misiowych bohaterów bajek – tych znanych i tych mniej znanych. Bibliotekarz opowiedział m.in. ciekawą historię związaną z Krzysiem i Kubusiem Puchatkiem – bohaterami książek „Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne; powiedział też dlaczego Michael Bond nadał swojemu misiowi imię Paddington; z czego był znany miś Yogi i miś Fozzie (Fazi), gdzie mieszkał niedźwiedź Baloo, jakie były pluszowe misie z polskich bajek. Uczniowie mogli dowiedzieć się też o prawdziwych misiach – niedźwiedziach i innych gatunkach misiów. Bibliotekarz podkreślił, że były też niedźwiedzie, które stały się bohaterami I i II wojny światowej przygarnięte przez polskich żołnierzy – niedźwiedzica polarna Baśka Murmańska i niedźwiedź brunatny Wojtek z armii generała Andersa. Na zakończenie bibliotekarz zaprezentował wybraną „misiową” literaturę.