Wizyta Józefa Piłsudskiego w Szkole Podstawowej w Malechowie

Wizyta Józefa Piłsudskiego w Szkole Podstawowej w MalechowieDnia 9 listopada 2018r. bibliotekarz GBP w Malechowie Robert Baran wcielając się w postać Józefa Piłsudskiego wziął udział w uroczystym apelu poświęconym 100 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Malechowie. W trakcie uroczystości bibliotekarz zabrał głos przedstawiając uczniom najważniejsze i najciekawsze momenty z życia Piłsudskiego: narodziny; nauka w gimnazjum; aresztowanie i zsyłka na Syberię z doznaniem uszczerbku na zdrowiu; walka z caratem w ramach partii PPS – redagowanie gazetki „Robotnik”, tworzenie uzbrojonych bojówek; utworzenie po wybuchu I wojny światowej Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz Legionów Polskich; dowodzenie I Brygadą do kryzysu przysięgowego; aresztowanie i osadzenie w Magdeburgu; powrót do Warszawy 10 listopada 1918r. – przejęcie władzy wojskowej i cywilnej w niepodległym kraju.